Bourns Inc. RL622-152K-RC
RL622-152K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-152K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5MH 80MA 6.1 OHM TH
Datasheet Download
RL622-152K-RC.pdf
Availability of RL622-152K-RC
QUANTITY
RL622-152K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-152K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-152K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL622
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5mH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.1 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-152K-RC
Related LinksRL622-, RL622-152K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-152K-RC Details Description
Related parts for RL622-152K-RC
DSP 16BIT 400MHZ MULTI 431FCPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 3.9K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SURGE SUPPRESSOR 7 OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf