Bourns Inc. RL622-1R5K-RC
RL622-1R5K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-1R5K-RC
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 8.5A 16 MOHM TH
Datasheet Download
RL622-1R5K-RC.pdf
Availability of RL622-1R5K-RC
QUANTITY
RL622-1R5K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-1R5K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-1R5K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating8.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-1R5K-RC
Related LinksRL622-, RL622-1R5K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-1R5K-RC Details Description
Related parts for RL622-1R5K-RC
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 3.3VOUT 4.5A SMT datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 2K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 10.55" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 53POS 0.30MM R/A datasheet.pdf