Bourns Inc. RL622-563K-RC
RL622-563K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-563K-RC
Brief Description
FIXED IND 56MH 20MA 135 OHM TH
Datasheet Download
RL622-563K-RC.pdf
Availability of RL622-563K-RC
QUANTITY
RL622-563K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-563K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-563K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance56mH
Tolerance±10%
Current Rating20mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)135 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant100kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-563K-RC
Related LinksRL622-, RL622-563K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-563K-RC Details Description
Related parts for RL622-563K-RC
CORD SJT 18AWG 3COND 2M BLACK datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
FUSE 200A 690V BRITISH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 4A 125V datasheet.pdf
13 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
ATTENUATOR 8 DB DC 8GHZ datasheet.pdf