Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL6315-250-110-240-PTF
RL6315-250-110-240-PTF picture photo
Mfg. Part Number
RL6315-250-110-240-PTF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESET PTC 240V 250 OHM 110C
Datasheet Download
RL6315-250-110-240-PTF.pdf
Availability of RL6315-250-110-240-PTF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL6315-250-110-240-PTF Order Process
Ship out your order
Specifications of RL6315-250-110-240-PTF
Internal Part NumberEIS-RL6315-250-110-240-PTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTF
PackagingBulk
Voltage - Max240V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Trip (It)90mA