Nichicon RL80E821MDNASQ
RL80E821MDNASQ picture photo
Mfg. Part Number
RL80E821MDNASQ
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RL80E821MDNASQ.pdf
Availability of RL80E821MDNASQ
QUANTITY
RL80E821MDNASQ Order Process
Ship out your order
Specifications of RL80E821MDNASQ
Internal Part NumberEIS-RL80E821MDNASQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRL8
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL80E821MDNASQ
Related LinksRL80E82, RL80E821MDNASQ Datasheet, Nichicon Distributor
RL80E821MDNASQ Details Description
Related parts for RL80E821MDNASQ
RES SMD 8.2KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TX 915MHZ 200MW 28TQFN datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-TSSOP datasheet.pdf
RES 806 OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 MULTI-CH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
2112DH3NDC50-13=RLY,HERM 1.6S datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf