Nichicon RL80J561MDNASQ
RL80J561MDNASQ picture photo
Mfg. Part Number
RL80J561MDNASQ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RL80J561MDNASQ.pdf
Availability of RL80J561MDNASQ
QUANTITY
RL80J561MDNASQ Order Process
Ship out your order
Specifications of RL80J561MDNASQ
Internal Part NumberEIS-RL80J561MDNASQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRL8
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL80J561MDNASQ
Related LinksRL80J56, RL80J561MDNASQ Datasheet, Nichicon Distributor
RL80J561MDNASQ Details Description
Related parts for RL80J561MDNASQ
CONN HEADER 26POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A TO-220AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3PHASE 180A datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC5505-1ES5 datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf