Bourns Inc. RL822-150K-RC
RL822-150K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL822-150K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.75A 58 MOHM TH
Datasheet Download
RL822-150K-RC.pdf
Availability of RL822-150K-RC
QUANTITY
RL822-150K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL822-150K-RC
Internal Part NumberEIS-RL822-150K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL822
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating1.75A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL822-150K-RC
Related LinksRL822-, RL822-150K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL822-150K-RC Details Description
Related parts for RL822-150K-RC
IC VREF SHUNT 1.22V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
SMARTSWITCH 30V 10TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 60POS datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf