Bourns Inc. RL855-390K
RL855-390K picture photo
Mfg. Part Number
RL855-390K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.3A 210 MOHM TH
Datasheet Download
RL855-390K.pdf
Availability of RL855-390K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL855-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL855-390K
Internal Part NumberEIS-RL855-390K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL855
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL855-390K
Related LinksRL855, RL855-390K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL855-390K Details Description
Related parts for RL855-390K
SCR NON-SENS 400V 10A TO-202 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MONO/ASTBL MULTVIBRTR 14-DIP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.55A AMMO datasheet.pdf
HIGH AMP STUD-MOUNT FUSE 60A datasheet.pdf