Bourns Inc. RL855-390K
RL855-390K picture photo
Mfg. Part Number
RL855-390K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.3A 210 MOHM TH
Datasheet Download
RL855-390K.pdf
Availability of RL855-390K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL855-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL855-390K
Internal Part NumberEIS-RL855-390K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL855
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL855-390K
Related LinksRL855, RL855-390K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL855-390K Details Description
Related parts for RL855-390K
CONN PC PIN CIRC 0.021DIA GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1/4 BRICK 12V 25A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 600W datasheet.pdf