Bourns Inc. RL855-681K
RL855-681K picture photo
Mfg. Part Number
RL855-681K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 320MA 3.25 OHM
Datasheet Download
RL855-681K.pdf
Availability of RL855-681K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL855-681K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL855-681K
Internal Part NumberEIS-RL855-681K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL855
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.25 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL855-681K
Related LinksRL855, RL855-681K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL855-681K Details Description
Related parts for RL855-681K
PARTITION PLATE 49.1X1.5X69.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TAB TONG 12-10AWG PIDG datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER 16WQFN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 3KV AXIAL datasheet.pdf