Bourns Inc. RL875-150K-RC
RL875-150K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL875-150K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.2A 70 MOHM TH
Datasheet Download
RL875-150K-RC.pdf
Availability of RL875-150K-RC
QUANTITY
RL875-150K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875-150K-RC
Internal Part NumberEIS-RL875-150K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating2.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875-150K-RC
Related LinksRL875-, RL875-150K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875-150K-RC Details Description
Related parts for RL875-150K-RC
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.2A 271.7 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 5/8" 7.87" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf