Bourns Inc. RL875-472K
RL875-472K picture photo
Mfg. Part Number
RL875-472K
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 120MA 16.7 OHM
Datasheet Download
RL875-472K.pdf
Availability of RL875-472K
QUANTITY
RL875-472K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875-472K
Internal Part NumberEIS-RL875-472K
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±10%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875-472K
Related LinksRL875, RL875-472K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875-472K Details Description
Related parts for RL875-472K
RES 68 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf