Bourns Inc. RL875S-681K-RC
RL875S-681K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL875S-681K-RC
Brief Description
FIXED IND 680UH 280MA 2.07 OHM
Datasheet Download
RL875S-681K-RC.pdf
Availability of RL875S-681K-RC
QUANTITY
RL875S-681K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875S-681K-RC
Internal Part NumberEIS-RL875S-681K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.07 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875S-681K-RC
Related LinksRL875S-, RL875S-681K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875S-681K-RC Details Description
Related parts for RL875S-681K-RC
IC REG BUCK 1.875V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 129TAPS 10-DFN datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
SPRING FOR AUTO TAPE FEED datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 3SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.5UH 16A 4.97 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf