Bourns Inc. RL875S-822K-RC
RL875S-822K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL875S-822K-RC
Brief Description
FIXED IND 8.2MH 81MA 30.6 OHM TH
Datasheet Download
RL875S-822K-RC.pdf
Availability of RL875S-822K-RC
QUANTITY
RL875S-822K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875S-822K-RC
Internal Part NumberEIS-RL875S-822K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance8.2mH
Tolerance±10%
Current Rating81mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30.6 Ohm Max
Q @ Freq85 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant500kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875S-822K-RC
Related LinksRL875S-, RL875S-822K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875S-822K-RC Details Description
Related parts for RL875S-822K-RC
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 26POS .050 VERT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-100' BLACK datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT SOT23-3 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
4.7UF 160V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf