Bourns Inc. RL895-332K-RC
RL895-332K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL895-332K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 150MA 6.16 OHM
Datasheet Download
RL895-332K-RC.pdf
Availability of RL895-332K-RC
QUANTITY
RL895-332K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-332K-RC
Internal Part NumberEIS-RL895-332K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate for RoHS Compliant
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL895
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3mH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.16 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant700kHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-332K-RC
Related LinksRL895-, RL895-332K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-332K-RC Details Description
Related parts for RL895-332K-RC
IGBT 600V 16A 55W TO220F datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
GDT 800V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 47 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN PLUG datasheet.pdf
1300UF 50V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf