Bourns Inc. RL895-332K-RC
RL895-332K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL895-332K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 150MA 6.16 OHM
Datasheet Download
RL895-332K-RC.pdf
Availability of RL895-332K-RC
QUANTITY
RL895-332K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-332K-RC
Internal Part NumberEIS-RL895-332K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate for RoHS Compliant
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL895
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3mH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.16 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant700kHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-332K-RC
Related LinksRL895-, RL895-332K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-332K-RC Details Description
Related parts for RL895-332K-RC
RES 1.6 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE SSL PLUG-IN OPTION U.S. datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 1606 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.2A 230 MOHM TH datasheet.pdf