Bourns Inc. RL895-390K
RL895-390K picture photo
Mfg. Part Number
RL895-390K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.4A 80 MOHM TH
Datasheet Download
RL895-390K.pdf
Availability of RL895-390K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL895-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-390K
Internal Part NumberEIS-RL895-390K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL895
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-390K
Related LinksRL895, RL895-390K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-390K Details Description
Related parts for RL895-390K
CONN HEADER EH SIDE 6POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .025-.037" .067" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ZSFP+ STACKED 2X1 W/4 LGHT PIPE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 127MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES 5.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR PRECISION 24QFN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.27 OHM 5% 25W datasheet.pdf