Bourns Inc. RL895-470K-RC
RL895-470K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL895-470K-RC
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.3A 100 MOHM TH
Datasheet Download
RL895-470K-RC.pdf
Availability of RL895-470K-RC
QUANTITY
RL895-470K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-470K-RC
Internal Part NumberEIS-RL895-470K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesRL895
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-470K-RC
Related LinksRL895-, RL895-470K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-470K-RC Details Description
Related parts for RL895-470K-RC
IC MCU ARM7 ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 10NS 16-SOIC datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
12CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.5A 4WLCSP datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM USM datasheet.pdf
SUPER SEAL 34POS CAP ASSY datasheet.pdf