Bourns Inc. RL895-560K-RC
RL895-560K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL895-560K-RC
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.2A 110 MOHM TH
Datasheet Download
RL895-560K-RC.pdf
Availability of RL895-560K-RC
QUANTITY
RL895-560K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-560K-RC
Internal Part NumberEIS-RL895-560K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-560K-RC
Related LinksRL895-, RL895-560K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-560K-RC Details Description
Related parts for RL895-560K-RC
JUMPER-H1500TR/A3048R/H1500TR 4" datasheet.pdf
LASER MODULE 640NM 5MW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6125 datasheet.pdf
IC MCU 64KB 8KB RAM 85LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LP 5.00/135/23 OG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf