Bourns Inc. RL895-820K-RC
RL895-820K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL895-820K-RC
Brief Description
FIXED IND 82UH 1A 160 MOHM TH
Datasheet Download
RL895-820K-RC.pdf
Availability of RL895-820K-RC
QUANTITY
RL895-820K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-820K-RC
Internal Part NumberEIS-RL895-820K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-820K-RC
Related LinksRL895-, RL895-820K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-820K-RC Details Description
Related parts for RL895-820K-RC
MOSFET P-CH 30V .1A S-MINI-3P datasheet.pdf
IC TXRX UHF ASK/FSK 1CH 48QFN datasheet.pdf
IC CTRLR SRAM NONVOLITL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
COMBUSTION ANALYZER datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf