Bourns Inc. RLB0608-150KL
RLB0608-150KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0608-150KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 500MA 550 MOHM TH
Datasheet Download
RLB0608-150KL.pdf
Availability of RLB0608-150KL
QUANTITY
RLB0608-150KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0608-150KL
Internal Part NumberEIS-RLB0608-150KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB0608 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0608-150KL
Related LinksRLB060, RLB0608-150KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0608-150KL Details Description
Related parts for RLB0608-150KL
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
5+2 PF R/A SIGNAL RCPT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 62W D 56TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 550MW SOD323F datasheet.pdf
OSC XO 132.81251MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
762MM EURO HDR RA CE 3CGREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf