Bourns Inc. RLB0608-220KL
RLB0608-220KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0608-220KL
Brief Description
FIXED IND 22UH 460MA 650 MOHM TH
Datasheet Download
RLB0608-220KL.pdf
Availability of RLB0608-220KL
QUANTITY
RLB0608-220KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0608-220KL
Internal Part NumberEIS-RLB0608-220KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB0608 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0608-220KL
Related LinksRLB060, RLB0608-220KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0608-220KL Details Description
Related parts for RLB0608-220KL
CONN RECEPT 34POS .050X.100 IDC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 6-6 BLACK 7' datasheet.pdf
CONN MICRO SD/SIM CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 100W datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/RED/YLW DIFF datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 59MM datasheet.pdf