Bourns Inc. RLB0608-3R3ML
RLB0608-3R3ML picture photo
Mfg. Part Number
RLB0608-3R3ML
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 750MA 300 MOHM
Datasheet Download
RLB0608-3R3ML.pdf
Availability of RLB0608-3R3ML
QUANTITY
RLB0608-3R3ML Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0608-3R3ML
Internal Part NumberEIS-RLB0608-3R3ML
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0608-3R3ML
Related LinksRLB060, RLB0608-3R3ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0608-3R3ML Details Description
Related parts for RLB0608-3R3ML
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.23W AB 20TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R TTL/CMOS 8MSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
2MM HM ASY T-D HDR 8R 176P AP datasheet.pdf