Bourns Inc. RLB0812-273KL
RLB0812-273KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0812-273KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27MH 22MA 102 OHM TH
Datasheet Download
RLB0812-273KL.pdf
Availability of RLB0812-273KL
QUANTITY
RLB0812-273KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0812-273KL
Internal Part NumberEIS-RLB0812-273KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationRLB0812 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27mH
Tolerance±10%
Current Rating22mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)102 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant200kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0812-273KL
Related LinksRLB081, RLB0812-273KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0812-273KL Details Description
Related parts for RLB0812-273KL
IC CONV VOLT-FREQ 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .156DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 1.5MM 24POS datasheet.pdf
IC POT DIGITL 10K 100TAP 8TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48LLP datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf