Bourns Inc. RLB0812-470KL
RLB0812-470KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0812-470KL
Brief Description
FIXED IND 47UH 450MA 400 MOHM TH
Datasheet Download
RLB0812-470KL.pdf
Availability of RLB0812-470KL
QUANTITY
RLB0812-470KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0812-470KL
Internal Part NumberEIS-RLB0812-470KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationRLB0812 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0812-470KL
Related LinksRLB081, RLB0812-470KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0812-470KL Details Description
Related parts for RLB0812-470KL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 96W datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CONN ADAPTER 41P-41P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT CMOS 20-PLCC datasheet.pdf
FET RF HEMT 6GHZ 28V 3X3QFN datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GL/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf