Bourns Inc. RLB0812-473KL
RLB0812-473KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0812-473KL
Brief Description
FIXED IND 47MH 16MA 162 OHM TH
Datasheet Download
RLB0812-473KL.pdf
Availability of RLB0812-473KL
QUANTITY
RLB0812-473KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0812-473KL
Internal Part NumberEIS-RLB0812-473KL
Material - CoreFerrite
Inductance47mH
Tolerance±10%
Current Rating16mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)162 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant100kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0812-473KL
Related LinksRLB081, RLB0812-473KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0812-473KL Details Description
Related parts for RLB0812-473KL
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 20PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
XBEE PRO RS232 RPSMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 390MA 470 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf