Bourns Inc. RLB0914-561KL
RLB0914-561KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0914-561KL
Brief Description
FIXED IND 560UH 450MA 1.4 OHM TH
Datasheet Download
RLB0914-561KL.pdf
Availability of RLB0914-561KL
QUANTITY
RLB0914-561KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0914-561KL
Internal Part NumberEIS-RLB0914-561KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0914-561KL
Related LinksRLB091, RLB0914-561KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0914-561KL Details Description
Related parts for RLB0914-561KL
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 0.36 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf