Bourns Inc. RLB1014-222KL
RLB1014-222KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1014-222KL
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 110MA 8.4 OHM TH
Datasheet Download
RLB1014-222KL.pdf
Availability of RLB1014-222KL
QUANTITY
RLB1014-222KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1014-222KL
Internal Part NumberEIS-RLB1014-222KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1014 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant550kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1014-222KL
Related LinksRLB101, RLB1014-222KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1014-222KL Details Description
Related parts for RLB1014-222KL
CORD PATCH PIN TIP PLUG 60" RED datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.8 OHM 0606 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB QZROM 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf