Bourns Inc. RLB1014-272KL
RLB1014-272KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1014-272KL
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 95MA 9.6 OHM TH
Datasheet Download
RLB1014-272KL.pdf
Availability of RLB1014-272KL
QUANTITY
RLB1014-272KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1014-272KL
Internal Part NumberEIS-RLB1014-272KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1014 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant500kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1014-272KL
Related LinksRLB101, RLB1014-272KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1014-272KL Details Description
Related parts for RLB1014-272KL
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECOD/DMUX 16-SOIC datasheet.pdf
IC ACCELER 2G/4G/8G 3AXIS 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf