Bourns Inc. RLB1014-272KL
RLB1014-272KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1014-272KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 95MA 9.6 OHM TH
Datasheet Download
RLB1014-272KL.pdf
Availability of RLB1014-272KL
QUANTITY
RLB1014-272KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1014-272KL
Internal Part NumberEIS-RLB1014-272KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1014 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant500kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1014-272KL
Related LinksRLB101, RLB1014-272KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1014-272KL Details Description
Related parts for RLB1014-272KL
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 65MSPS DL 64LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X26.2MM 115VAC datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT UCI-FC SIMPLEX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 34K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf