Bourns Inc. RLB1014-562KL
RLB1014-562KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1014-562KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 60MA 16 OHM TH
Datasheet Download
RLB1014-562KL.pdf
Availability of RLB1014-562KL
QUANTITY
RLB1014-562KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1014-562KL
Internal Part NumberEIS-RLB1014-562KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1014 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant360kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1014-562KL
Related LinksRLB101, RLB1014-562KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1014-562KL Details Description
Related parts for RLB1014-562KL
BACKSHELL DB9 GREY PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 407 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 6 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
MODULE POWER AMP datasheet.pdf
IC OPAMP HS GRD SENSE 14TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf