Bourns Inc. RLB1014-823KL
RLB1014-823KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1014-823KL
Brief Description
FIXED IND 82MH 14MA 240 OHM TH
Datasheet Download
RLB1014-823KL.pdf
Availability of RLB1014-823KL
QUANTITY
RLB1014-823KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1014-823KL
Internal Part NumberEIS-RLB1014-823KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1014 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Material - CoreFerrite
Inductance82mH
Tolerance±10%
Current Rating14mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant120kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1014-823KL
Related LinksRLB101, RLB1014-823KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1014-823KL Details Description
Related parts for RLB1014-823KL
RES SMD 1.21KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 2200A DO200AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 8A 220V datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
8310-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf