Bourns Inc. RLB1314-100KL
RLB1314-100KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1314-100KL
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.2A 15 MOHM TH
Datasheet Download
RLB1314-100KL.pdf
Availability of RLB1314-100KL
QUANTITY
RLB1314-100KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1314-100KL
Internal Part NumberEIS-RLB1314-100KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating3.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq140 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.461" Dia (11.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1314-100KL
Related LinksRLB131, RLB1314-100KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1314-100KL Details Description
Related parts for RLB1314-100KL
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REGISTER 8BIT SCAN 28-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO204AC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CC 0.56" datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 54SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM SMCJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf