Bourns Inc. RLB1314-101KL
RLB1314-101KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1314-101KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1A 120 MOHM TH
Datasheet Download
RLB1314-101KL.pdf
Availability of RLB1314-101KL
QUANTITY
RLB1314-101KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1314-101KL
Internal Part NumberEIS-RLB1314-101KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationRLB1314 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.461" Dia (11.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1314-101KL
Related LinksRLB131, RLB1314-101KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1314-101KL Details Description
Related parts for RLB1314-101KL
FIXED IND 39UH 13MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 40A datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X10X1 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 969MA 210 MOHM datasheet.pdf