Bourns Inc. RLB1314-152KL
RLB1314-152KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1314-152KL
Brief Description
FIXED IND 1.5MH 250MA 1.7 OHM TH
Datasheet Download
RLB1314-152KL.pdf
Availability of RLB1314-152KL
QUANTITY
RLB1314-152KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1314-152KL
Internal Part NumberEIS-RLB1314-152KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1314 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Material - CoreFerrite
Inductance1.5mH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.461" Dia (11.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1314-152KL
Related LinksRLB131, RLB1314-152KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1314-152KL Details Description
Related parts for RLB1314-152KL
VARISTOR 240V 22.5KA CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO220AA datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS FLUSH ACT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SLEEVING PVC BLK 100' datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf