Bourns Inc. RLB9012-101KL
RLB9012-101KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB9012-101KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.4A 280 MOHM TH
Datasheet Download
RLB9012-101KL.pdf
Availability of RLB9012-101KL
QUANTITY
RLB9012-101KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB9012-101KL
Internal Part NumberEIS-RLB9012-101KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB9012 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB9012
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB9012-101KL
Related LinksRLB901, RLB9012-101KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB9012-101KL Details Description
Related parts for RLB9012-101KL
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ MED PULSE datasheet.pdf
HOLE PLUG .5" STEEL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
SYNERGY DBL BLNK 10 QTY IVORY datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CAP FILM 0.39 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf