Bourns Inc. RLB9012-122KL
RLB9012-122KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB9012-122KL
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 480MA 3.4 OHM TH
Datasheet Download
RLB9012-122KL.pdf
Availability of RLB9012-122KL
QUANTITY
RLB9012-122KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB9012-122KL
Internal Part NumberEIS-RLB9012-122KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB9012 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB9012
Material - CoreFerrite
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.4 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB9012-122KL
Related LinksRLB901, RLB9012-122KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB9012-122KL Details Description
Related parts for RLB9012-122KL
HOLDER BATTERY 1CELL N ALUMINUM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 14-TSSOP datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT BLUETOOTH datasheet.pdf
KIT DEV POWER MGMT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf