Bourns Inc. RLB9012-180KL
RLB9012-180KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB9012-180KL
Brief Description
FIXED IND 18UH 2.66A 61 MOHM TH
Datasheet Download
RLB9012-180KL.pdf
Availability of RLB9012-180KL
QUANTITY
RLB9012-180KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB9012-180KL
Internal Part NumberEIS-RLB9012-180KL
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating2.66A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)61 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB9012-180KL
Related LinksRLB901, RLB9012-180KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB9012-180KL Details Description
Related parts for RLB9012-180KL
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LIQUID LEV 24VAC CHASSIS datasheet.pdf