Bourns Inc. RLB9012-182KL
RLB9012-182KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB9012-182KL
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 390MA 5.3 OHM TH
Datasheet Download
RLB9012-182KL.pdf
Availability of RLB9012-182KL
QUANTITY
RLB9012-182KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB9012-182KL
Internal Part NumberEIS-RLB9012-182KL
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.3 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB9012-182KL
Related LinksRLB901, RLB9012-182KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB9012-182KL Details Description
Related parts for RLB9012-182KL
MOSFET P-CH 20V 8A SSOT-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY BLK OUT W/O SLAVE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 200W datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf