Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RLCBSK-10-01
RLCBSK-10-01 picture photo
Mfg. Part Number
RLCBSK-10-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
CBS REVERSE LOCK 1.6MM PAN 10MM
Datasheet Download
RLCBSK-10-01.pdf
Availability of RLCBSK-10-01
QUANTITY
RLCBSK-10-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLCBSK-10-01
Internal Part NumberEIS-RLCBSK-10-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesRLCBSK
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall-
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.213" (5.40mm)
Mounting Panel Thickness0.063" (1.60mm)