Littelfuse RLD30P110UF
RLD30P110UF picture photo
Mfg. Part Number
RLD30P110UF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 1.1A 30V RADIAL
Datasheet Download
RLD30P110UF.pdf
Availability of RLD30P110UF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RLD30P110UF Order Process
Ship out your order
Specifications of RLD30P110UF
Internal Part NumberEIS-RLD30P110UF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® RLD30
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
R Min/Max0.050 ~ 0.170 Ohm
Time to Trip6.6s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLD30P110UF
Related LinksRLD30, RLD30P110UF Datasheet, Littelfuse Distributor
RLD30P110UF Details Description
Related parts for RLD30P110UF
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf