TE Connectivity AMP Connectors RLP73K1ER75JTD
RLP73K1ER75JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73K1ER75JTD
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
RLP73K1ER75JTD.pdf
Availability of RLP73K1ER75JTD
QUANTITY
RLP73K1ER75JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73K1ER75JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73K1ER75JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73K1ER75JTD
Related LinksRLP73K1, RLP73K1ER75JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73K1ER75JTD Details Description
Related parts for RLP73K1ER75JTD
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 24"X60" ROYAL BLUE datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf