TE Connectivity AMP Connectors RLP73K3AR15JTE
RLP73K3AR15JTE picture photo
Mfg. Part Number
RLP73K3AR15JTE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
RLP73K3AR15JTE.pdf
Availability of RLP73K3AR15JTE
QUANTITY
RLP73K3AR15JTE Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73K3AR15JTE
Internal Part NumberEIS-RLP73K3AR15JTE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL73, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73K3AR15JTE
Related LinksRLP73K3, RLP73K3AR15JTE Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73K3AR15JTE Details Description
Related parts for RLP73K3AR15JTE
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY MONITOR VOLT 65-260VAC/DC datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST 5DSBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
RELAY SSR ZC 1.2A 600VAC 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 24A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf