TE Connectivity AMP Connectors RLP73K3AR16JTE
RLP73K3AR16JTE picture photo
Mfg. Part Number
RLP73K3AR16JTE
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
RLP73K3AR16JTE.pdf
Availability of RLP73K3AR16JTE
QUANTITY
RLP73K3AR16JTE Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73K3AR16JTE
Internal Part NumberEIS-RLP73K3AR16JTE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73K3AR16JTE
Related LinksRLP73K3, RLP73K3AR16JTE Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73K3AR16JTE Details Description
Related parts for RLP73K3AR16JTE
CABLE ASSY RIGHT ANGLE 2.5MM 6' datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED T1-3/4 AMBER 583NM RA PCB datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.1A 270 MOHM datasheet.pdf