TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1JR11JTD
RLP73N1JR11JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73N1JR11JTD
Brief Description
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/8W 0603
Datasheet Download
RLP73N1JR11JTD.pdf
Availability of RLP73N1JR11JTD
QUANTITY
RLP73N1JR11JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73N1JR11JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73N1JR11JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.11
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73N1JR11JTD
Related LinksRLP73N1, RLP73N1JR11JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73N1JR11JTD Details Description
Related parts for RLP73N1JR11JTD
CONN HEADR 10POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
51940-007-VER REC POWER BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.55 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf