TE Connectivity AMP Connectors RLP73V3AR020JTE
RLP73V3AR020JTE picture photo
Mfg. Part Number
RLP73V3AR020JTE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
RLP73V3AR020JTE.pdf
Availability of RLP73V3AR020JTE
QUANTITY
RLP73V3AR020JTE Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73V3AR020JTE
Internal Part NumberEIS-RLP73V3AR020JTE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL73, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73V3AR020JTE
Related LinksRLP73V3, RLP73V3AR020JTE Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73V3AR020JTE Details Description
Related parts for RLP73V3AR020JTE
IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOD CORD REVERSED 6-6 SILVER 7' datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.81A 147.6 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.5A WEMT6 datasheet.pdf