Rohm Semiconductor RLZTE-113.6B
RLZTE-113.6B picture photo
Mfg. Part Number
RLZTE-113.6B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW LL34
Datasheet Download
RLZTE-113.6B.pdf
Availability of RLZTE-113.6B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RLZTE-113.6B Order Process
Ship out your order
Specifications of RLZTE-113.6B
Internal Part NumberEIS-RLZTE-113.6B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±3%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageLL-34
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLZTE-113.6B
Related LinksRLZTE-, RLZTE-113.6B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RLZTE-113.6B Details Description
Related parts for RLZTE-113.6B
SWITCH ROTARY DP 6POS 50MM SLD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf