Rohm Semiconductor RLZTE-116.8A
RLZTE-116.8A picture photo
Mfg. Part Number
RLZTE-116.8A
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW LLDS
Datasheet Download
RLZTE-116.8A.pdf
Availability of RLZTE-116.8A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RLZTE-116.8A Order Process
Ship out your order
Specifications of RLZTE-116.8A
Internal Part NumberEIS-RLZTE-116.8A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±3%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 3.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageLLDS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLZTE-116.8A
Related LinksRLZTE-, RLZTE-116.8A Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RLZTE-116.8A Details Description
Related parts for RLZTE-116.8A
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LATCH LV OCTAL 5V I O 20-DQFN datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21 OHM 1% 5W datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
COVER W-A-R 10 KITTH datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC PIN datasheet.pdf
MALE DISCON VINYL INS HIGHLAND datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf