| Internal Part Number | EIS-RM-153.3S/P | |
| Standard Package | 42 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RM | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 13.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 76mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 250mW | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-SIP Module | |
| Size / Dimension | 0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 70% | |
| Power (Watts) - Max | 0.25W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RM-153.3S/P | |
| Related Links | RM-15, RM-153.3S/P Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 929974-01-14 | Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole | datasheet.pdf | |