Hirose Electric Co Ltd RM-15TRD-12S
RM-15TRD-12S picture photo
Mfg. Part Number
RM-15TRD-12S
Brief Description
RECEPTACLE W/SOCKET INSERT-12CON
Datasheet Download
RM-15TRD-12S.pdf
Availability of RM-15TRD-12S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RM-15TRD-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of RM-15TRD-12S
Internal Part NumberEIS-RM-15TRD-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM-15TRD-12S
Related LinksRM-15T, RM-15TRD-12S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM-15TRD-12S Details Description
Related parts for RM-15TRD-12S
IC GATE XOR/XNOR 3.3V/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 160MSPS 48VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN LOOPING PLUG FOR WECO, MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" YEL JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf